Varis Neden Tedavi Edilmelidir?

Bacak Ağrısı

Varis estetik bir problem olarak görülmemelidir. Şikayete yol açmasa bile, gözle görülür ciltten kabarık varisleri bulunan hastalarda, varis çorabı kullanımı gibi alınacak önlemler veya kullanılacak birtakım ilaçlar varisi tedavi etmez, sadece geçici rahatlama sağlar. Özellikle sıcak ortamlarda (hamam,sauna, kaplıca gibi) ve yaz mevsiminde varis şikayetleri belirgin artış gösterir.

Varis oluştuktan sonra tedavisiz iyileşme şansı yoktur, yavaş yavaş ilerleyerek önce bacakta ödem oluşumuna, ardından dolaşım bozukluğuna ve ciltte renk değişikliklerine, en sonunda da kapanmayan varis yaralarına(ülserlerine) sebep olabilir.

Tromboflebit

Tromboflebit

Aşırı genişlemiş varis damarı bulunan hastalarda ise hiçbir şikayet olmaksızın, günün birinde bu kalın damarlarda pıhtılaşma ve iltihap oluşumu (tromboflebit) aniden ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda, hasta açısından çok daha sıkıntılı bir süreç yaşanırken, pıhtının erimesi ve iltihabın geçmesi zaman alır. Ani gelişen pıhtı oluşumunda pıhtı parçası koparak dolaşıma katılır ve özellikle akciğerlerde emboli denilen  pıhtı tıkaçlarına yol açabilir. Pıhtı tedaviyle tamamen erimez ise, hastanın ameliyatsız tedavi şansı da ortadan kalkabilir.