Radyofrekansla Varis Tedavisi

Radyofrekans Cihazı

Radyofrekans Cihazı

Radyofrekans(RF) uygulamaları, estetik amaçlı yüzeysel uygulamalar dışında, özellikle girişimsel radyolojide, tümörü yakarak yerinde yok etmek amacıyla yıllardır uygulanmaktadır.

Lazerle varis tedavisinin başlaması ardından, benzer bir teknik olarak lazer yerine radyofrekans kullanılarak yüksek ısı uygulayarak damar harabiyeti yöntemi de kullanılmaya başlanmıştır. Radyofrekans yönteminde damar içerisinde yaklaşık 120 derece ısı oluşturularak damar kapatılır.

Radyofrekans uygulamasında da, varise sebep olan kaynak damar içerisine küçük iğne deliğinden yerleştirilen RF kateteri kullanılır. Tümesan(lokal) anestezi ardından kateter ucundan 7 cm uzunlukta segmentler şeklinde en uç noktaya kadar RF uygulanarak damar kapatılır.

İşlem sonrası ana damar dışındaki varis damarlarına köpük tedavisi de uygulanarak tedavi sonlandırılır. Hasta yaklaşık 1 ay süreyle kompresyon (varis) çorabı giyer, sonrasında yapılan Doppler ultrason incelemesiyle tedavinin sonuçları değerlendirilerek tedavi tamamlanmış olur.

RF uygulamasının avantajı; eski tip lazer tekniklerine oranla hasta konforunun ve damar kapatma başarısının daha yüksek olmasıdır. Aşırı genişlemiş varis damarlarında ise etkinliği düşmektedir. Bu nedenle hangi tedavi yönteminin kullanılması gerektiğini değerlendirecek kişi tedaviyi gerçekleştirecek klinisyendir.